Zákony po novom, študent je otrokom.

Autor: Martin Kubík | 5.2.2013 o 12:15 | (upravené 5.2.2013 o 12:26) Karma článku: 7,59 | Prečítané:  687x

Január už zatvoril za sebou dvere a blíži sa termín prvej výplaty zarobenej v tomto roku. Nový rok však nepriniesol len nové predsavzatia, ale aj nové legislatívne úpravy týkajúce sa množstva ľudí.

Študenti zarábajúci si popri škole už prijali fakt, že sa o časť svojho príjmu v podobe odvodov budú musieť podeliť so štátom. Dohodári s príjmom nad 155 Eur* odvedú do štátneho rozpočtu 7 % zárobku. Na druhej strane, podnik zaplatí za študenta kvôli odvodom oveľa viac.

A tu je práve ten problém, ktorý manažmentu podnikov nedá spávať. A ani sa nečudujem. Samozrejme, každý  podnik rozmýšľa ako by svoje náklady znížil a platil čo najmenej. Úplne logická vec. Ako to teda vyzerá v realite? Dnes, už na základe vlastnej skúsenosti a skúsenosti iných, viem povedať, čo z toho vyplynie pre samotného študenta.

Podnik, z toho najprostejšieho dôvodu bude jednoducho ponúkať prácu dohodárom len do spomínanej výšky 155 Eur. Predpokladá sa, že si dohodár podpísal u toho zamestnávateľa vyhlásenie o neodvádzaní odvodov. Odpoveď na otázku, či v podniku bude pracovať ten, čo to podpísal alebo ten, čo nie, je jasná. Drahí brigádnici sú skrátka nevhodní. V prípade podpísania vyhlásenia nemá teda zamestnávateľ povinnosť odvádzať odvody za študenta (do 155 Eur príjmu), ktoré by v inom prípade odvádzať musel.

Z pohľadu podnikových financií je to čisto logický krok. Čo však z toho vyplýva pre študenta? Už to vôbec nie je len o tom či platí odvody alebo nie.

Príkladom.

Študent zarábajúci mesačne 240 Eur (80 pracovných hodín * 3 Eur/hodinu) by za súčasných okolností zaplatil z tejto sumy štátu na odvodoch 16,8 Eur. Jeho čistý príjem by teda bol 223,2 Eur (neuvažujme o dani z príjmu).

Takto si to možno predstavoval štát.

Deje sa však nasledovné. Keďže zamestnávateľ by tiež musel platiť odvody za dohodára (viac ako 20 %), tak mu jednoducho určí limit jeho mesačnej práce, aby sa zmestil do 155 Eur. V tomto prípade je to 51 hodín (51 pracovných hodín * 3 Eur/hodinu = 153 Eur). Vyplýva z toho, že študent dohodár síce nestratí 16,8 Eur na odvodoch, ale môže si zarobiť len 153 Eur. Znamená to o 87 Eur menší mesačný príjem ako v minulom roku, a teda nie len o 16,8 Eur ako si myslel štát.

Čo k tomu dodať. Študent makajúci popri škole ostane zas znevýhodnený. Nachádza sa medzi dvoma mlynskými kolesami "štát" a "podnik", ktorí mu vymedzujú len úzky priestor na svoju snahu zarobiť si. Motivujúce! Môže si ešte nájsť druhú prácu. V konečnom dôsledku ho budú iné firmy potrebovať, keďže aj u nich budú dohodári pracovať o tretinu menej času. A práce je rovnako...

 

* Pozn. - študent môže u jedného zamestnávateľa  podpísať vyhlásenie o neodvádzaní odvodov, ktoré sa vzťahuje do výšky 155 Eur mesačného príjmu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?