Zákony po novom, študent je otrokom.

Autor: Martin Kubík | 5.2.2013 o 12:15 | (upravené 5.2.2013 o 12:26) Karma článku: 7,59 | Prečítané:  703x

Január už zatvoril za sebou dvere a blíži sa termín prvej výplaty zarobenej v tomto roku. Nový rok však nepriniesol len nové predsavzatia, ale aj nové legislatívne úpravy týkajúce sa množstva ľudí.

Študenti zarábajúci si popri škole už prijali fakt, že sa o časť svojho príjmu v podobe odvodov budú musieť podeliť so štátom. Dohodári s príjmom nad 155 Eur* odvedú do štátneho rozpočtu 7 % zárobku. Na druhej strane, podnik zaplatí za študenta kvôli odvodom oveľa viac.

A tu je práve ten problém, ktorý manažmentu podnikov nedá spávať. A ani sa nečudujem. Samozrejme, každý  podnik rozmýšľa ako by svoje náklady znížil a platil čo najmenej. Úplne logická vec. Ako to teda vyzerá v realite? Dnes, už na základe vlastnej skúsenosti a skúsenosti iných, viem povedať, čo z toho vyplynie pre samotného študenta.

Podnik, z toho najprostejšieho dôvodu bude jednoducho ponúkať prácu dohodárom len do spomínanej výšky 155 Eur. Predpokladá sa, že si dohodár podpísal u toho zamestnávateľa vyhlásenie o neodvádzaní odvodov. Odpoveď na otázku, či v podniku bude pracovať ten, čo to podpísal alebo ten, čo nie, je jasná. Drahí brigádnici sú skrátka nevhodní. V prípade podpísania vyhlásenia nemá teda zamestnávateľ povinnosť odvádzať odvody za študenta (do 155 Eur príjmu), ktoré by v inom prípade odvádzať musel.

Z pohľadu podnikových financií je to čisto logický krok. Čo však z toho vyplýva pre študenta? Už to vôbec nie je len o tom či platí odvody alebo nie.

Príkladom.

Študent zarábajúci mesačne 240 Eur (80 pracovných hodín * 3 Eur/hodinu) by za súčasných okolností zaplatil z tejto sumy štátu na odvodoch 16,8 Eur. Jeho čistý príjem by teda bol 223,2 Eur (neuvažujme o dani z príjmu).

Takto si to možno predstavoval štát.

Deje sa však nasledovné. Keďže zamestnávateľ by tiež musel platiť odvody za dohodára (viac ako 20 %), tak mu jednoducho určí limit jeho mesačnej práce, aby sa zmestil do 155 Eur. V tomto prípade je to 51 hodín (51 pracovných hodín * 3 Eur/hodinu = 153 Eur). Vyplýva z toho, že študent dohodár síce nestratí 16,8 Eur na odvodoch, ale môže si zarobiť len 153 Eur. Znamená to o 87 Eur menší mesačný príjem ako v minulom roku, a teda nie len o 16,8 Eur ako si myslel štát.

Čo k tomu dodať. Študent makajúci popri škole ostane zas znevýhodnený. Nachádza sa medzi dvoma mlynskými kolesami "štát" a "podnik", ktorí mu vymedzujú len úzky priestor na svoju snahu zarobiť si. Motivujúce! Môže si ešte nájsť druhú prácu. V konečnom dôsledku ho budú iné firmy potrebovať, keďže aj u nich budú dohodári pracovať o tretinu menej času. A práce je rovnako...

 

* Pozn. - študent môže u jedného zamestnávateľa  podpísať vyhlásenie o neodvádzaní odvodov, ktoré sa vzťahuje do výšky 155 Eur mesačného príjmu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?