Priateľstvo je vzťah založený na drobnostiach

Autor: Martin Kubík | 17.3.2013 o 7:15 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  450x

Na svete existujú naozaj rôzni ľudia. Každý z nich putuje cestou svojho života iným spôsobom, niekto kľukatejšie, niekomu ide cesta k cieľu priamo.  O čom chcem písať je, že každý jeden človek počas tejto cesty stretáva množstvo ľudí, ktorí mu istým spôsobom zasiahnu do života. Niektorí ľudia z tej cesty onedlho zmiznú a iní zostanú a zapíšu svoje meno do návštevnej knihy života. Zostanú tam zapísaní na dlhý čas, či dokonca naveky. Hovorím o priateľoch, ktorých človek môže získať. Dôležité je však nestratiť.

Priateľstvo znamená stáť jeden pri druhom, aj keď nie ste fyzicky prítomní.Priateľstvo znamená stáť jeden pri druhom, aj keď nie ste fyzicky prítomní.Martin Kubík

V súčasnosti sa veci hýbu neuveriteľnou rýchlosťou a niekedy mám pocit, že na hodnoty, ktoré boli dôležité ešte v nedávnej minulosti sa akosi zabúda. Vyhovárať sa však na dobu a na spoločnosť je kravina. Za všetkým je človek sám.

Ľudia sa ženú za rôznymi hmotnými vecami a priateľov vôkol seba berú ako samozrejmosť. Nesnažia sa. Myslia si, že jednoducho sú a vždy budú, neustále plní energie stáť pri nich, práve vtedy keď si zmyslia. Miesto rozhovoru s priateľom, idú radšej pozerať nejaký seriál s vykonštruovanými hlbokými myšlienkami „reálneho“ života. Takto to však nefunguje. Priateľstvo je vzťah založený na drobnostiach, na tom, že toho druhého počúvam. Nepochybne k nemu patria hodnoty ako úprimnosť, dôvera, empatické cítenie a najmä úprimný záujem o život toho druhého.

Niekto by mohol namietať, že na to nie je čas. Veď sme predsa dospelí ľudia, takéto veci patria mladosti. Áno, človek sa mení. Je to dokonca podľa mňa normálny cyklus života, kedy človek mení životné priority, od hrania sa na pieskovisku, cez potrebu doštudovať, nájsť si prácu, založiť rodinu a tak ďalej. Je teda samozrejmé, že človek nemôže udržiavať kontakt so svojimi priateľmi možno tak ako kedysi, o to viac by však mal byť úprimnejší.

Lenže, či to tak je. Divili by ste sa koľko arogancie, egoizmu a iných takých slov je obsiahnutých v priateľstve, tak ako ho ponímajú niektorí ľudia. Čo je však najhoršie, oni sa domnievajú, že to tak má byť, všetko je v poriadku a ani ich netrkne, že by mohli niečo urobiť inak.

A pritom stačí fakt málo. Snažiť sa len pochopiť toho druhého, zamyslieť sa čo cíti a čo potrebuje. Malý rozhovor, povzbudenie, či len tiché počúvanie. Je to vzťah. Vzťah založený na drobnostiach, no pritom pre človeka tak významných. A nezabudnúť dať svojim priateľom najavo, že pri nich stojíte. Nech sa nestane, že  to, čo kedysi fungovalo, je len spomienkou na to, čo bývalo. Len kvôli pasivite a nečinnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?