Čo ste urobili pre to, aby ste sa mali tak, ako chcete?

Autor: Martin Kubík | 13.6.2013 o 8:33 | Karma článku: 8,24 | Prečítané:  815x

Posledný čas, akosi často narážam na mladých ľudí, ktorí vôbec nie sú spokojní so svojim životom. Hundrú, nadávajú a vinia za to štát či spoločnosť, ktorá môže za všetky ich trápenia a neúspechy. Cítia nespravodlivosť.  Boja sa. Keď sa však opýtam čo spravili pre to, aby sa mali lepšie, nastane dlhé ticho. Vôbec nechcem spochybňovať zložitosť situácie, ktorá v súčasnosti existuje, veľmi dobre poznám aká je situácia na pracovnom trhu, či so sociálnym zabezpečením a aké náročné to je pre mnoho mnoho rodín či mladých ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate. O nespravodlivosti a korupcii ani nehovoriac. Nezodpovedá to však stále na otázku: “Čo ste urobili pre to, aby ste sa mali tak, ako chcete?”

Narážam na nejaký nepochopiteľný kultúrny aspekt spomínaných mladých demotivovaných ľudí, ako naložiť so svojim životom. Tu je krátka príručka ako z tejto skupiny nevytŕčať:

1.   Robte vždy len to, čo musíte. Vlastná iniciatíva je vám zbytočná, aj tak vám ju nik nezaplatí. Urobiť niečo navyše, to sa už nenosí.

o   načo by som si dal v škole predmet navyše, ktorý ma síce veľmi zaujíma a hodne by mi dal, ale lenivosť ostať v škole hodinu navyše zvíťazí; načo by som sa zapojil do prebiehajúcej aktivity, veď mne sa stačí pozerať, a tie skúsenosti nech získajú iní; načo by som v práci niečo dotiahol nad rámec očakávania, veď nedostanem za to peniaze.

2.   2.   Načo sa kvalitne vzdelávať. Aj tak zoberú do práce niekoho známeho, alebo toho kto si to zaplatí, tak načo sa snažiť! Nebodaj si urobiť nejaký kurz, no to určite!

o   načo sa snažiť, veď aj tak to nikdy nie je o vzdelaní, šikovnosti a skúsenostiach; načo si urobiť nejaký kurz, veď kto mi to kedy preplatí.

3.   3.    Vysoká škola, či odborník v problematike? Na čo mi to je, veď potom mi povedia, že som zas prekvalifikovaný.

o   načo si urobiť školu, však na túto pozíciu chcú maturanta a iná možnosť pre mňa skrátka nie je. Lepšiu prácu nechcem, je tam príliš veľa nových vecí. Svoj cieľ som už dosiahol.

4.   4.    Chcelo by to zmenu. Veď ona raz príde sama, už sa jej neviem dočkať. Ja zatiaľ budem čakať.

o   načo by som pre tú zmenu niečo urobil ja sám? Strata času a ja nestíham.

5.   5.    Život prináša riziká. Nemám síce čo stratiť, ale radšej nič ani nevyskúšam.

o   radšej ostanem sedieť doma na stoličke, veď čo ak náhodou sa mi niečo nepodarí a ja budem musieť začať odznova?

Po splnení všetkých týchto bodov si treba položiť otázku: „Prečo som stále tam, kde som?“

Je veľkou pravdou, že človek je vo svojom správaní či vývine ovplyvňovaný prostredím, rodinou, či spoločnosťou. Je však načase zobrať život do vlastných rúk a nespoliehať sa na tieto „dobre“ radiace záujmové skupiny. Hneď pár dôvodov prečo:

Rodina
Treba si ju ctiť a ľúbiť. Existuje však istý generačný problém a s ním súvisiace odlišné zmýšľanie. Zoberme si len v akej ére vyrastali tí „čo už viac zažili“ a či je to vždy ten správny smer.

Vzdelávacie inštitúcie
V nedávnej dobe som bol svedkom ako na jednej fakulte chceli pretlačiť názor, že problematika a zameranie diplomovej práce bude jednotné pre všetkých študentov a teda vopred zadané. Skončilo to tak, že ostali pri tom, že študenti si môžu vybrať aj vlastnú tému, ale boli by radi, keby sa venovali tej spoločne zadanej problematike. Toto je ten pohyb vpred?

Štát
Robí „všetko“ pre to, aby podporil ľudí, čo majú vlastné nápady a teda vytvára naozaj „skvelé“ podnikateľské prostredie, svojimi rozhodnutiami naozaj „zlepšuje“ situáciu na pracovnom trhu, všade samé sociálne istoty, a navyše ide nám ako príklad v čestnosti a spravodlivosti.

Všetko dosť negatívne príklady, avšak práve to je ten dôvod niečo zmeniť, vyčleniť sa z toho šedého priemeru. Prestať sa sťažovať na iných a začať od seba. Tvrdím, že všetko je jeden kolobeh. Že tí (vy)volení hore, čo robia pre naše dobro všetky rozhodnutia, ovplyvňujú nás, ale zas na druhej strane sú predsa len zvolení z našich radov. A ja verím, že v budúcnosti bude predsa len lepší výber.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?